Ignacijevska godina

Ignacijevska godina crkveni je jubilej koji traje od 20. svibnja 2021. do 31. srpnja 2022. Slavi se u čast svetoga Ignacija Lojolskog i njegove 500. obljetnice obraćenja i 400. obljetnice njegove kanonizacije. Sveti Ignacije Lojolski bio je španjolski vitez koji je, nakon što je bio ranjen u bitci, krenuo na put duhovne preobrazbe te je utemeljio Družbu Isusovu ili isusovce.  Osim Ignacijevske, ovo je također oprosna godina, gdje možemo dobiti oprost za naše pokojne ili skratiti našu kaznu u čistilištu. Taj oprost možete dobiti u bilo kojoj isusovačkoj crkvi. Ovu godinu neće obilježavati samo naša škola, već sve isusovačke crkve i ustanove. Obilježavat će je kroz razne aktivnosti kao priredbe, koncerte, duhovne vježbe, molitvene susrete, tečajeve, ljetne kampove, škole vodstva i mnoge druge događaje. Vrhunac proslave bit će pri kraju godine u obliku susreta mladih zvan Europski magis. Oko 400 do 450 mladih iz cijele Europe okupit će se na raznim mjestima u Hrvatskoj, imati razne aktivnosti, eksperimente, molitve, hodočašća, duhovne vježbe i karitativne djelatnosti. Na kraju će se svi okupiti u Splitu i tamo imati posljednji provod. Ako se želite pridružiti bilo kojim od ovih aktivnosti, sve što trebate je skenirati QRkod na plakatima za Ignacijevsku godina na prvom i drugom katu naše škole. Svaka katolička ustanova imat će ignacijevski tjedan. Naš se održao od 14.3.2022. do 18.3.2022. Sastojao se od tri točke ili tri susreta. Prvi u ponedjeljak kada smo pod satom razrednika gledali film o isusovcima i njihovom djelovanju, drugi u srijedu kada je našu školu posjetio voditelj ignacije.hr-a sa svojim suradnicima, a u petak je bila misa zahvalnica nakon koje smo u Vikarijatu pogledali novi film o svetom Ignaciju. Ali sve to nije bit Ignacijevske godine. Bit Ignacijevske godine je obnavljanje svoje vjere, kao Ignacije, te viđanje svega novog u Kristu, naglasio je pater ravnatelj Sebastian Šujević.

Luka Markotić, 1.b